ÖZEL PNÖMATİK SİLİNDİRLER


Firmamızın sahip olduğu pnömatik üretim tecrübesiyle birlikte, AR-GE bölümümüzde, bu tip özel silindirler de üretilmektedir. Bu tip özel silindirler, makine üreticilierine, tamamen kendi isteklerini karşılayan özellikte ürünler sunmaktadır. Ayrıca, yurt dışından gelen makineler üzerindeki bu tarz özel silindirlerin de AR-GE bölümümüzde üretimi sağlanarak, firmaların yabancı markalara bağımlılığı azaltılmaktadır.

Endüstrinin hemen her alanındaki makinelerde, pnömatik silindirler, sıkma, tutma, baskı, itme, kaldırma gibi birçok fonksiyonu uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı silindir tipleri; farklı kuvvetler, daha modüler yapıya sahip olma, dönmezlik gibi ihtiyaçlardan ötürü oluşmuştur.Endüstride en yoğun kullanılan silindir tipleri kısaca şöyledir;


WINMAN WAC Tipi Profil Gövde Silindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ISO15552 standartına göre yapılmıştır.Ø32 – Ø200 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 Bar çalışma basıncında, 48–1884 kg (480 – 18840 N) kuvvet elde edilebilir. Endüstride en sık kullanılan silindir tipidir.


WINMAN WSSC Tipi Kalem Sİlindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ISO6432 standartına göre yapılmıştır.Ø4 – Ø25 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 Bar çalışma basıncında, 0,75 – 29,50 kg (7,5 – 295  N) kuvvet elde edilebilir. Küçük gövde yapıları nedeniyle mini silindir olarak adlandırılan bu ürünler de bir çok makine ve aparatta, küçük kuvvetlere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmaktadır.


WINMAN WINC Tipi Kompakt Silindirler
Bu silindirlerin ölçüleri ise ISO16030 standartına göre yapılmıştır.Ø20 – Ø100 arasındaki çaplarda üretilmektedir. 6 Bar çalışma basıncında, 18 – 470 kg (180 – 4700  N) kuvvet elde edilebilir. Aynı ölçüdeki WAC ve WSSC tiplerine göre hacimsel olarak daha az yer kaplamaları nedeniyle, kompakt yapıya ihtiyaç duyulan tasarımlarda tercih edilmektedir.

Bu tiplerin yanı sıra, belirli ölçü standartları olmayan fakat farklı ihtiyaçları karşılayabilen silindir tipleri de mevcuttur.

WSAC   Short Strok silindirler
WACC   Kompakt Silindirler
WGC    Kendinden Yataklı Silindirler
WGR    Gripper Silindirler gibi farklı özellikte silindirler bulunmaktadır.

Pnömatik silindirler seçilirken, istenen kuvveti elde etmek için “çapı”, istenen hareket mesafesini elde etmek için “kursu” belirlenir. Sensörlerle komut alabilmek için ”manyetik” ve strok sonlarında oluşacak darbeyi önlemek amacıyla “yastıklama” özellikleri de eklenebilir. Bu standart sayılabilecek özelliklerin haricinde bazı durumlarda silindirlerden daha farklı çalışma özellikleri de bekleriz. Pnömatik silindirde, normal çalışma sistemi dışında farklı özellikler sunan seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz.
WINMAN Tek Etkili Silindirler
Pnömatik silindir borusu içerisine, pistonun ön ya da arkasına yay eklenerek, silindiri tek yöne hava ile hareket ettirirlen diğer yöne yay kuvvetiyle hareket ettirilebilir.
WINMAN Tandem Silindir
Bu silindir tipi ile, silindir montaj alanlarının kısıtlı olduğu bölgelerde yüksek kuvvet elde etme amacıyla, birden fazla pnömatik silindiri arka arkaya eklenir.
WINMAN Çift Milli Silindir
Pnömatik silindirin ön ve arkasının çift taraflı olarak kullanıldığı durumların yanı sıra, aynı silindirde faklı kurs mesafelerine sahip olabilmek adına tek taraftaki mil üzerine eklenen somundan kurs ayarlaması yapılabilir.
WINMAN Pozisyoner Silindir
Basınçlı havanın sıkışabilir özellikte olması, pnömatikte hassas konumlama işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmasını engellemektedir. Özellikle farklı kurslarda arka arkaya çalışmanın gerektiği sistemlerde, pozisyoner silindirler kullanılarak hassas konumlama işlemi sağlanabilir. Farklı kurslara sahip birden fazla silindir arka arkaya, milleri birbirinden bağımısız olarak bağlanarak pozisyoner silindirler elde edilebilir.


Dönmez Mil
Klasik silindir sistemlerinde, miller yuvarlak olarak kullanılır. Yuvarlak miller kendi ekseni etrafında dönerek mil ucuna bağlı olan aparatın yönü sabitlenemeyecektir. Bunu engellemek için kare ya da altıgen formdaki millerin kullanıldığı silindirlerde dönmezlik özelliği elde edilebilir. WAC ve WSSC tipi silindirlerin dönmez mil özelliğine sahip tipleri bulunmaktadır. Ayrıca, WINC, WACC ve WSAC tipi kompakt ve short strok silindirlerde dönmezlik silindire bağlanan Klavuzlu Tablalarla sağlanmaktadır.

Bu saymış olduğumuz özellikleri standart silindirler üzerinde yapılacak değişiklerle elde edebilirken, bazı durumlarda tamamen yapılacak işe özel, ölçüsel olarak standartlarla örtüşmeyen pnömatik silindir kullanımı gerekmektedir.

Firmamızın sahip olduğu pnömatik üretim tecrübesiyle birlikte, AR-GE bölümümüzde, bu tip özel silindirler de üretilmektedir. Bu tip özel silindirler, makine üreticilierine, tamamen kendi isteklerini karşılayan özellikte ürünler sunmaktadır. Ayrıca, yurt dışından gelen makineler üzerindeki bu tarz özel silindirlerin de AR-GE bölümümüzde üretimi sağlanarak, firmaların yabancı markalara bağımlılığı azaltılmaktadır.

Özel silindir üretimi yapılırken, her silindirin bütün parçaların teknik resimleri hazırlanarak, ürüne verilen özel kod ile birlikte firmamızda saklı bulunmaktadır. Bu çalışma sonucu, aynı özel silindirden ihtiyaç olması durumunda numune olmaksızın ürünün özel kod numarasıyla, yenisinin yapılması sağlanmakta bu sayede numune alma, ölçülendirme, tasarım gibi işlem adımları atlanarak, özel pnömatik silindirin kullanıcıya çok daha kısa sürede ulaşması sağlanmaktadır.

Özel silindir arşivimizde bugüne kadar, farklı sektörlerde kullanılan binin üzerinde özel silindir için kayıtlarımız mevcut bulunmaktadır.