ÇİFT EL İŞ GÜVENLİĞİ VALFi

HİD-TEK LTD.ŞTİ firması olarak çağımızın gerektirdiği teknolojik ve yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi hedefleyerek, müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamak için ar-ge çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmekteyiz. HİD-TEK olarak, son yıllarda iş güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde, hizmet vermekte olduğumuz, hidrolik, pnömatik, vakum, otomasyon ve endüstriyel hortum alanlarında, ürünlerimizi iş güvenliğine uygun kriterlere taşıma amaçlı çalışmalar yapmaktayız. Özellikle CE normlarına uygun, makine, pres, fikstür, aparat ve benzeri üretim yapan firmaların, iş güvenliği hususundaki farkındalıklarının artması ile çalışmalarımızı bu yönde arttırdık. Bu çalışmalar neticesinde ürün gamımıza, WINMAN çift el iş güvenliği valfini ekledik. WINMAN markası ile ürün yelpazemizde yer alan “çift el iş güvenliği valfi” , markamızın güvenirliği ile üretilmektedir.

WINMAN çift el iş güvenliği valfi, adından da anlaşılacağı gibi her iki elin birden meşgul olmasını sağlayan ve bu şekilde iş kazalarını önlemeye yardımcı olacak bir ürün olarak tasarlanmıştır. Pnömatik sistemlerde, kullanılan WINMAN çift el iş güvenliği valfiyle, iş kazalarının önüne geçmeyi hedeflemekteyiz.

Otomasyon veya elektriksel olarak valflere komut veren sistemlerde, iş güvenliğiyle ilgili farklı ürün gruplarımız bulunmaktadır. WINMAN çift el iş güvenliği valfleri daha ziyade  elektriğin kullanılmadığı sistemlere uygulanmaktadır. Aşağıdaki sembolik gösterimi de nasıl çalıştığına dair fikir edinmenizi sağlayacaktır. Çalışma sistemi olarak şu şekilde özetleyebiliriz. 

Esas işi yapacak olan hava uyarılı bir pnömatik valfi, pilot hattından verilen hava uyarısı ile bilinçli bir şekilde kontrol ediyoruz . İki adet butonlu valf kullanarak uyguladığımız bu sistemde, butonlara aynı anda basılması zorunluluğu vardır, bu sayede hava geçişini WINMAN çift el iş güvenliği valfine komut vermiş oluyoruz.

Butonlara ayrı zamanlarda veya sırayla basıldığında ise WINMAN çift el iş güvenliği valfinden hava çıkışı elde edemiyoruz. Bu nedenle hava uyarısı ile esas işi yapacak valfin yönünü değiştiremiyoruz.

Bu ürün ile, endüstride karşılaşılan operatöre bağlı insiyatifleri ortadan kaldırmış oluyoruz. Butonlardan birinin , farklı yollar denenerek basılı bırakılması,sistemin çalışmamasına neden olacaktır. Operatör her seferinde her iki butona birden aynı anda basmak zorunda olduğundan iş kazalarının önüne, büyük ölçüde geçmiş olacağız.

Yukarıdaki sembolik devre şemasında da görüldüğü gibi, her iki butona aynı anda bastığımızda hava çıkısını sağlayıp sisteme uyarı veriyoruz ve neticesinde iş elemanımızı hareket ettirmiş oluyoruz.

Aşağıdaki devre şemasında ise tek bir butona basarak ya da sırayla basmamız durumunda WINMAN çift el güvenlik valfinden çıkış elde edemiyoruz.

Bu ürünümüz ile birlikte pnömatik ürün gruplarında , WINMAN mil kilitleme ve WINMAN pilotlu çekvalflerimiz de, özellikle pres mantığı ile çalışan sistemlere uygulanarak iş kazalarını önemli ölçüde engellemeyi amaçlamaktadır.