WINMAN HAVALI SOĞUTUCULAR

Hidrolik sistemlerde, mekanik enerjinin basınç enerjisine ve basınç enerjisinin işe dönüştürülmesi sırasında enerjinin bir kısmı ısı enerjisi olarak açığa çıkmakta ve açığa çıkan bu enerji, hidrolik yağ sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Eğer hidrolik sistem, yağ sıcaklığını ortalama 50-60 C º seviyelerinde dengeleyemez ise, hidrolik sistemi oluşturan elemanlar ve hidrolik yağ zarar görür. Isı enerjisinin neden olduğu bu tip olumsuzlukları gidermek için sulu ve havalı tip yağ soğutucuları geliştirilmiştir.

 Sulu tip hidrolik yağ soğutucuları, kısaca içinde çok sayıda bakır boru bulunan bir ana gövde ve bu gövdenin iki ucunda hidrolik yağ ve su için hazırlanmış giriş, çıkış portları bulunan iki kapaktan oluşur. Sulu tip yağ soğutucularada hidrolik yağ üzerindeki ısı enerjisi kendinden daha soğuk olan suyun üzerine aktarılır ve yağ sıcaklığının düşmesi ısı transferi ile sağlanır. Sulu tip hidrolik yağ soğutucularının kullanılması için hidrolik sistemin çalıştığı tesiste, soğutma suyu tesisatının bulunması ve bu tesisatın ihtiyaç duyulan özellikleri karşılayabilmesi gerekir.

            Havalı tip hidrolik yağ soğutucuları ise herhangibir alt yapıya ihtiyacı olmayan, bağımsız ve mobil çalışabilen elemanlar olması nedeniyle daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Havalı tip soğutucuları oluşturan elemanlar, radyatör, AC, DC veya hidrolik bir motor, fan ve davlumbazdan oluşmaktadır. Havalı tip yağ soğutucularında amaç hidrolik yağ üzerindeki ısı enerjisinin ortama verilmesi ve bu sayede hidrolik yağın soğumasının sağlanmasıdır. Havalı tip soğutucularda yaşanan en önemli sorun, özellikle sıcak yaz aylarında  hava sıcaklığının artması sonucunda soğutucunun  ortama transfer edilebileceği ısı miktarının  azalmasıdır.Sulu soğutucularda bu kısım onların avantajı olarak görülmektedir.

  Bizlerde hidtek firması olarak WINMAN markalı  havalı tip soğutucuları 2008 senesinden itibaren siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunmuş bulunmaktayız.Soğutucu seçimi yapılırken en belirleyici etken Kcal değerleri ve motor voltaj değerlerleridir.WINMAN markası olarak stoklarımızda 6000 Kcal/h den 40.000 Kcal/h te kadar soğutma değerlerinde ve motor seçeneğinde ise   220 VAC , 24 VDC ,12 VDC  opsiyonel olarak stoklarımızda mevcuttur.

 

Montaj esnasında dikkat edilecek unsurlar

     Havalı Soğutucular sistemin dönüş hatlarına montaj edilir.Bu yüzden yüksek basınçlara dayanmasına gerek yoktur.Max 20-25 bar çalışma basınçları vardır.Test basıncı ise 35 bar dır.Bu yüzden gövdeleri alüminyum malzemeden imal edilir.

Montaj yaparken soğutucunun çevresinin , üzerinde bulunan fanın 1/2 si kadar mesafede açıkta kalması gerekir.Buda ısı taşınımının daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur.

 

 

 
 

 

 

SOĞUTUCU SEÇİMİ

 

Hidrolik yağın ısınması akışı sırasında karşılaştığı dirençle doğru orantılıdır.Tesisatın çekilmesi sırasında kullanılan dirsekler kesit değişimleri hepsi birer kayıp ve direnç olarak karşımıza çıkmaktadır.Çeşitli kabuller yaparak, elektirk motorunun ne kadarlık bir kısmının ısıya dönüştüğü hesaplanır.Daha sonra yağın sıcaklığının kaç derece düşürülmek istendiğine bakılır.Yağın debiside biliniyor ise soğutucular için hazırlanmış soğutma diyagramları kullanılarak seçim gerçekleştirilir.

 

N:   Elektrik motorunun güçü Kw

 

Nk: Hidrolik sistemde ısıya dönüşen güç

 

 (Nk: N  x  0,25)                       ( 1 Kw : 860 Kcal/H )

 

 

ÖRNEK:

 

N:   Elektrik motoru gücü  3 Kw

 

Nk:  Isıya dönüşen güç :  N  x  0,25  :  3  x  0,25  : 0,75 Kw

 

                                                          0,75  x  860  :  645 Kcal/H

Daha sonra soğutma diyagramından yağın sıcaklık farkı  ve debisine göre seçim sonuçlandırılır.Diğer sıcaklık farkları içinde diyagramlar mevcuttur.