SMART CUP

Endüstride üretimi kolaylaştırıp hızlandıran ürünlerden biri de şüphesiz vakum ürünleridir, bu ürünler çalışma şartlarında karşılaşılan zorluklar ve işlevsel problemlerden dolayı teknolojinin el verdiği oranda sürekli gelişme göstermektedir. Sizlerin de bileceği gibi endüstri denince akla birçok sektör gelmektedir, bizim bahsedeceğimiz vakum ürünü genellikle otomotiv ve makine imalatı yapan firmaların kullanabileceği ürünler üzerinden olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; otomobillere takılan sac parçalar çok farklı şekillere sahip girift parçalardan oluşmaktadır. Bu parçaların şekilli oluşu üretim faaliyetlerinde birim zamanın uzamasına, hurda sayısının artmasına ve en nihayetinde maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, distribütörü olduğumuz Vmeca firması da kullanıcıların işini kolaylaştırmak adına sahada yaşanan problemlere istinaden ürünlerini geliştirmektedir. Yakın zamanda çıkan bu ürünlere en güzel örnek Smart cup ürünleridir.                  

 

Şekil 1.Smart cup

Smart Cup Ürünün avantajları;

  1. Geniş açı  ±21°, toplamda 42° açı yapmaktadır,
  2.  Her zaman merkezi pozisyonu almaktadır,
  3.  Yedek parça değişimi için herhangi bir anahtara veya dişli bağlantıya ihtiyaç duymamaktadır,
  4.  Üzerine entegre düşük sürtünmeli seviye yayı,
  5. Farklı vantuz tiplerinin montajına imkan tanır,

 

 

 

 

                                         Şekil 2 . ±21° Açı

 

 

                    

                              Şekil 3. Farklı Tip vantuzlar

 

Şekil 4. Kolay sökülüp takılma

 

                                Şekil 5. Örnek Uygulama

                                                    Şekil 6. Karşılaştırma

 

  Resimlerden de anlaşılacağı gibi açılı yüzeylerin olduğu yerlerde parçanın şeklini alarak sisteme titreşimsiz ve pozisyon kaybına imkan vermeyecek şekilde parçayı taşımamızı sağlar. Bunun da bize nasıl bir faydası olur sorusunu aklımıza getirmektedir.

 Buna en iyi örnek; kaynak hattında taşıdığını pir parçayı bir sonraki operasyonda parçayı bırakacağınız fikstür de parçanın konumunu doğru aldırmazsanız en başta 1mm lik bir kaçıklık parçanın uç noktasında çok ciddi ölçü farklılıklarına sebep olmaktadır.

 Smart cup ürünü otomotiv endüstrisi için son zamanlarda çıkan en iyi ürünlerden biridir diyebiliriz.