PNÖMATİK KLEMBLER

 

Endüstride bir çok alanda çalışma şartlarını kolaylaştırmak, mevcut sistemleri hızlandırmak,küçük ve dar alanlarda hareketi sağlamak için teknolojinin el verdiği sistemlerden biri da pnömatik klemblerdir.

      Pnömatik klembler bir parçayı bulunduğu konuma sabitlemek ve bir yerden bir yere taşımak için kullanılabilen hareket elemanlarıdır. Kullanımları çok basit ve pratik olup kompresör hattının bulunduğu her yere kurulabilir.Genel anlamda düşünecek olursak çok kuvvet gerektirmeyen kalıpların üzerine baskı kuvveti uygulayarak açılmasını engellemekte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  Mekanik kontrollü sistemlerde kullanıldığı gibi klemblerin manyetik özelliği sayesinde plc kontrollü sitemlerde bir elemana ihtiyaç duyulmadan istenilen küçük hareketleri, gerekli sıkma ve basma kuvvetleri çok rahat elde edilebilir.

     Hidtek bünyesinde bulunan WINMAN Pnömatik Klemblerİ; AS1,AS2 ve AS4 klemblerdir. AS1 klemb ile AS2 klemb işlevsel olarak aynı işlevi yapsalarda ürün olarak farklı özelliklere sahiptirler. Örnek verecek olursak; AS1 klemb ile AS2 aynı çalışma basıncında ve aynı çaplarda farklı kuvvetler elde edilmektedir. Bunun sebebi klemblerin tamamen kullanım amacıyla doğru orantılıdır. Klembler daha çok basma kuvveti ile iş gördükleri için silindirlerin ön tarafındaki mil alan farkından dolayı basınçlı hava eşit alanlara etkiyemediğinden farklı kuvvetler elde edilmektedir.

         

      

 

Boyutsal olarakta AS2 klemb AS1 klembe göre daha kompakt bir üründür.

     AS4 klemblerde sadece basma kuvveti elde edilmektedir. İstenilen bir parçayı sabitlemek ve sabitlenen bir parçanın üzerinde işlem yapılabilen uygulamalarda çok rahat kullanılabilir. 

      AS1 KLEMB

   AS2 KLEMB

       AS4 KLEMB